Atvērtās piekļuves nedēļas 2025 tēma aktualizē jautājumu “Kam pieder mūsu zināšanas?”
“Kam pieder mūsu zināšanas?” ir šī gada Starptautiskās atvērtās piekļuves nedēļas tēma (20.–26. oktobris). 2025. gada tēma aktualizē jautājumu, kā šī brīža trauksmainajā laikā kopienas var atgūt kontroli pār savām zināšanām. Tēma arī rosina mūs pārdomāt ne tikai to, kam ir piekļuve izglītībai un pētniecībai, bet arī to, kā zināšanas tiek radītas un izplatītas, no kurienes tās nāk, kā arī to, kuru balsis tiek atzītas un novērtētas.
Tēmas pamatā ir pēdējo divu gadu laikā notikušās sarunas, pasākumi un aktivitātes, kuras bija virzītas uz ideju “Kopiena pār komercializāciju”. Šajā laikā mēs esam guvuši ievērojamus panākumus ceļā uz šo mērķi. Būtiski paplašinājušās kopienas interesēs balstītas pieejas, piemēram, Dimanta atvērtā piekļuve (Diamond OA) un abonēšanas modeļi atvērtās piekļuves veicināšanai (Subscribe to Open – S2O). Arvien vairāk žurnālu redakciju ir atguvušas īpašumtiesības uz saviem žurnāliem, attālinoties no komerciālajiem izdevējiem. Tāpat vairākas institūcijas atsakās no komerciālo datubāzu produktiem, tostarp no zinātniskā un mācībspēku personāla novērtēšanas metrikām. Lai stimulētu zināšanu apmaiņu un atvērtās zinātnes praksi, vairākas institūcijas arī reformē pētniecisko sasniegumu novērtēšanu, zinātniskā personāla piesaistes un amatos iecelšanas politiku. Pētnieki arvien biežāk atzīst, ka dati un pētījumu rezultāti nepieder tikai viņiem, bet ir jāuztver kā kopīgs resurss, kura kontrolē būtiska loma var būt pētījuma dalībniekiem.
Neraugoties uz progresu, bažas rada jauni riski, ka komercializācijai varētu būt augstāka prioritāte nekā kopienas interesēm. Steigšanās izmantot akadēmiskās zināšanas, lai apmācītu mākslīgā intelekta (MI) modeļus un integrētu MI akadēmiskajos procesos – bieži vien bez attiecīgas apspriešanas vai autoru piekrišanas – apdraud mūsu zināšanu sistēmas. Uzraudzību, bez kuras nebūtu iedomājama fiziska bibliotēkas vide, tagad nodrošina dažas izdevēju platformas. Un tomēr kopienai piederošas, kopienas vadītas un nekomerciālas pieejas zināšanu kopīgai izmantošanai, uz kurām aicina UNESCO rekomendācija par Atvērto zinātni (UNESCO Recommendation on Open Science) un Tolukas-Keiptaunas deklarācija (Toluca-Cape Town Declaration), piedāvā ceļus, kā izvairīties no minētajiem riskiem un virzīties uz nākotni, kurā zināšanas pieder un labumu gūst indivīdi un kopienas.
Atvērtās piekļuves nedēļa 2025 norisināsies no 20. līdz 26. oktobrim; tomēr ikviens ir aicināts rīkot diskusijas un darboties visa gada garumā. Kopienas var pielāgot tēmu vietējam kontekstam un pievērsties sev nozīmīgām sarunām. Tēmu un pasākumu popularizēšanai ir pieejamas grafisko materiālu veidnes.
Paziņojuma tulkojumi citās valodās, šī gada grafiskais materiāls un plašāka informācija pieejama vietnē openaccessweek.org. Nedēļas oficiālais tēmturis ir #OAWeek.
Par SPARC
SPARC ir bezpeļņas interešu aizstāvības organizācija, kas atbalsta atvērtās sistēmas pētniecībā un izglītībā, lai ikvienam jebkurā vietā būtu piekļuve, iespēja papildināt un gūt labumu no zināšanām, kas veido mūsu pasauli. Starptautisko Atvērtās piekļuves nedēļu aizsāka SPARC un partneri no studentu kopienas 2008. gadā. Vairāk var uzzināt sparcopen.org.
Par starptautisko Atvērtās piekļuves nedēļu
Atvērtās piekļuves nedēļa ir vērtīga iespēja savienot globālo impulsu atvērtai zināšanu apmaiņai ar politikas pārmaiņām un sociālo jautājumu nozīmi, kas ietekmē cilvēkus visā pasaulē. Šo notikumu atzīmē cilvēki, institūcijas un organizācijas visā pasaulē, un tā organizēšanu vada globāla padomdevēja komiteja, kas izraugās katra gada tēmu. Atvērtās piekļuves nedēļas oficiālais tēmturis ir #OAweek.