Tema Nedelje otvorenog pristupa 2025. je „Ko je vlasnik našeg znanja?“

Ovogodišnja Međunarodna nedelja otvorenog pristupa  (20–26. oktobar), posvećena važnoj i aktuelnoj temi – Ko je vlasnik našeg znanja?, pokušava da odgovori na pitanje kako da uvreme velikih potresa zajednice ponovo uspostave kontrolu nad znanjem koje proizvode. Ona nas istovremeno podstiče da se zamislimo i nad pitanjem ko ima pristup obrazovanju i istraživanju, kako znanje nastaje i kako se deli, odakle potiče i čiji se glasovi priznaju i cene.

Ovogodišnja tema se nadovezuje na razgovore, manifestacije i aktivnosti koje su tokom prethodne dve godine imale za cilj jačanje uloge zajednice u odnosu na komercijalizaciju, a koje su doprinele značajnom napretku u tom pravcu. Pristupi usklađeni sa interesima zajednice, kao što su dijamantski otvoreni pristup i model Subscribe to Open – S2O, u sada su znatno zastupljeniji. Sve više uredništva preuzima vlasništvo nad svojim časopisima i napušta komercijalne izdavače. Sve je više i institucija koje napuštaju komercijalne baze podataka i indikatore za vrednovanje nastavnog osoblja, dok se širom sveta politike ocenjivanja, napredovanja i zapošljavanja menjaju ka neposrednijem nagrađivanju deljenja znanja. Kod istraživača jača svest da podaci i rezultati ne pripadaju samo njima, nego i učesnicima u istraživanjima, koji ponekad imaju kontrolu nad podacima i rezultatima.

Uprkos napretku, javaju se nove opasnosti koje bi mogle da isture u prvi plan komercijalizaciju, a ne interese zajednice. Nagli porast interesovanja za masovno automatizovano preuzimanje akademskog znanja radi treniranja modela veštačke inteligencije i uključivanja veštačke inteligencije u akademske procese – često bez neophodnih konsultacija ili bez saglasnosti autora – ugrožava naše sisteme znanja. Nadzor koji bi u tradicionalnim bibliotekama bio nezamisliv sada se rutinski sprovodi preko platformi pojedinih izdavača. Ipak, pristupi koji se oslanjaju na vlasništvo  zajednice i nekomercijalnu razmenu znanja – u duhu Preporuke UNESKO-a o otvorenoj nauci i Toluško-kejptaunske deklaracije – utiru puteve mimo ovih opasnosti ka budućnosti u kojoj pojedinci i zajednice poseduju i koriste sopstveno znanje.

Nedelja otvorenog pristupa 2025. godine obeležava se od 20. do 26. oktobra, ali su svi pozvani da organizuju rasprave i aktivnosti u bilo koje doba godine. Tema se može prilagoditi lokalnom kontekstu i usmeriti na aspekte značajne za lokalnu zajednicu. Dostupni su grafički obrasci koji se mogu prilagoditi i koristiti u promociji lokalnih tema.

Prevodi ove objave na druge jezike, grafički materijali i više informacija o Nedelji otvorenog pristupa mogu se naći na veb-sajtu openaccessweek.org. Zvanični haštag je #OAWeek.

O SPARC

SPARC je neprofitna organizacija koja promoviše otvorene sistema za istraživanje i obrazovanje koji svima, svuda, omogućavaju da pristupe znanju koje oblikuje naš svet, učestvuju u njemu i uživaju u njegovim koristima. Međunarodnu nedelju otvorenog pristupa osnovali su SPARC i partneri iz studentske zajednice 2008. godine. Detaljnije informacije: sparcopen.org.

O Međunarodnoj nedelji otvorenog pristupa

Nedelja otvorenog pristupa je dragocena prilika da se globalne inicijative koje podstiču otvoreno deljenje znanja povežu sa razvojem politika i važnim društvenim pitanjima koja utiču na ljude širom sveta. Obeležavaju je pojedinci, institucije i organizacije, a organizaciju manifestacije vodi globalni savetodavni odbor koji svake godine bira temu. Zvanični haštag je #OAWeek.

Previous
Previous

Српска ћирилица

Next
Next

Deutsch